Україна

В’ячеслав Чорновіл: хто замовив смерть лідера національно-демократичного руху? (закінчення)

Про автокатастрофу покійний Іван Шолом не хотів говорити…

Про смерть Івана Шолома намагалася з’ясувати у його сестри, знаючи, що він їхав у тому КамАЗі. І ось що почула від пані Катерини:

– Наш колишній голова колгоспу Конотопчик орендував землю ще й в інших областях і Дніпропетровській теж, куди з села поїхали три хлопці – орали, сіяли там. Того дня наш Іван їхав з Дніпропетровська уже з зерном, з ним водій та інженер – обидва з Дніпропетровської області. З Волині не було більше нікого. До нашої хати приїхали вночі. Правда, в Києві після аварії взяли іншого водія. Ці двоє в нас ночували. Вони те зерно, що привезли, обміняли на запчастини, здається, у Любомльському районі. Назад поїхали з тими запчастинами і ще з якимось трактором.

– Вони Вам про ту автокатастрофу щось розповідали?

– Ні, нічого. Брат у нас був мовчазний. Газета, телевізор – це все, що його цікавило поза роботою. Хлопцям в селі ніби говорив, що проснувся від удару машини. Ті чоловіки теж нічого не розказували. Знаємо, що їх після аварії ще зо три дні тримали в Києві.

– Може, брат щось пізніше розповідав Вашому чоловікові? – допитуюся у жінки, знаючи, що після ДТП усі обов’язково розказують, як виникла аварійна ситуація на дорозі. А тут сталася така автокатастрофа, яка у всіх на слуху – і ні пари з уст. Не вірилося.

– Аякже, запитувала, що сталося, але у нього була одна мова: читайте газети, дивіться телевізор – і будете знати.

– Воно вам треба, сказав якось, – додала племінниця покійного Івана Шолома.

– Скільки Івану було років, коли його не стало, і як він почувався раніше?

– Мій брат з 1958 року. У нього день народження 8 лютого, а помер в ніч на 9 лютого у 2000-му, в 42 роки. Навіть й року не минуло з часу тієї аварії. Він був завжди здоровим, не знав, що таке таблетка. Ні на що не скаржився й в останні дні. То була неділя. Вранці хотів вийти на вулицю і раптово впав на диван. Ми бігом по медичку. Вона сказала, що їй не подобається його серце й Івана треба везти в лікарню. В Маневичах викликали лікаря. Після того, як він оглянув брата, почули, що в нього інфаркт. А в ніч на четвер Іван помер. Був при пам’яті, знав, що у нього день народження, навіть того дня краще почувався. Коли останній раз приїжджали якісь слідчі й розпитували про нього, то цікавилися, чи він нічого не палив на вулиці. А що ж зимою будеш палити?

– Як Ви поставилися до ексгумації його тіла?

– До нас приїхали люди десь у липні і сказали, що така й така справа: тіло брата треба відкопати, щоб провести експертизу, чи його не отруїли. Ми з братами погодилися. Правда, до могили нікого не підпустили.

За кримінальну справу замовили слово?

Після цієї розмови ніяк не могла зрозуміти: чому саме у цей КамАЗ врізалося авто Чорновола? Єдиний, хто міг пролити світло, – це екс-полковник міліції Микола Степаненко, який розслідував цю справу. Одразу й запитала:

– У таких випадках, наскільки відомо, шукають людей, в яких серйозні проблеми і їм за «відповідні послуги» обіцяють їх «порішати».

– Все правильно. Для цього ДТП теж знайшли таку людину. Проти голови того господарства, який мав землю не лише на Дніпропетровщині, 1998 року порушили кримінальну справу за фактом розкрадання акцій хлібоприймального пункту. Після цього ДТП її «похоронили». Хоча у справі Чорновола усі ці документи проходять. Правда, такі люди ніколи не знають, що саме вони мають зробити. Їм деталей не розказують, лише дають відповідні завдання, а за це обіцяють вирішити їхні проблеми.
Після ексгумації покійного Івана експерти зробили висновок про наявність у його тілі речовин, несумісних з життям людини.

– Тобто його отруїли…Водіїв у такі справи, певно, теж не посвячують, а лише дають вказівки?

– Погоджуюся. Судячи зі всього, він отримав від керівництва розпорядження в котрій саме годині має виїхати. З того експерименту, який проводили, у нього вистачало часу, щоб розвернутися чотири рази! І він мав помітити світло фар за 1100 метрів. Є версія, що зупинитися на трасі Володимиру Куделі наказали ще в КСП. У призначений час до нього в кабіну підсів незнайомець зі зброєю і наказав набрати швидкість 15 км/час, а потім сказав, що машину треба зупинити. Після ДТП незнайомець одразу покинув місце злочину.

– Невже ні Іван Шолом, ні головний інженер КСП Чернецький не бачили, що відбувалося? Тим більше, що Шолом якось дивно помер.

– За словам Куделі, Шолом і Чернецький напередодні аварії розпивали спиртне. Не виключаю, що Чернецький був мертвецьки п’яним і справді міцно спав. А Іван загадково помер. Відомо, що перед смертю до нього хтось приїжджав і про щось з ним говорили. Крім того, відомо, що коли помирав, у нього з рота йшла піна. Висновки про смерть Івана Шолома від інфаркту зробили на основі історії хвороби, хоча, за словами родичів, він був геть здоровим. Ну, а історія хвороби невдовзі була «загублена».

Варто згадати про міні-касету, яку підкинули у ВР Євгену Марчуку. На запису чоловік у чорній масці повідомив, що він співробітник підрозділу міліції, якому доручено організувати вбивство В’ячеслава Чорновола. Він стверджував, що хтось з колег попередив водія Удовенка, вони на різних машинах поверталися з Кіровограду додому, що йому треба відстати від іномарки Чорновола. Проте відеокасету визнали підробкою і до справи не залучили…

Курс Кучми абсолютно влаштовував Кремль

21 січня 2014 Бориспільський міськрайонний суд справу про загибель В’ячеслава Чорновола закрив, визнавши аварію нещасним випадком.

Якось в розмові з досить поважним чоловіком, коли зайшла мова про покійного В’ячеслава Чорновола, почула фразу, що, мовляв, це було звичайне ДТП, з Кучмою у нього були нормальні стосунки, а Москві він взагалі не був потрібний. Не погодилася з цим. По-перше, вже наводила слова досить відомої особи генерала КДБ Олега Кулагіна. А відверті 21 січня 2014 Бориспільський міськрайонний суд справу про загибель В’ячеслава Чорновола закрив, визнавши аварію нещасним випадком. Олексія Малашенка, експерта московського центру Карнегі, теж досить багатозначні: «Російський фактор у передвиборній кампанії в Україні, безумовно, присутній. Справа в тому, що той курс, який проводив Кучма, абсолютно влаштовував Кремль…Росія зацікавлена, щоб, говорячи імперською мовою, Україна й далі знаходилася під її впливом. Але Київ все більше заявляє про свої національні інтереси…»

Уже з цього можна зрозуміти, що у 1999 році Москва однозначно робила ставку на Кучму, а його українське оточення – тим більше. Отож, головного конкурента потрібно було «прибрати», бо, як казав великий вождь радянських народів, «нема людини – нема проблеми».

Політик Чорновіл і в молоді, і у зрілі роки залишався абсолютно вільнолюбивою людиною, не боячись доносів у КДБ, трагічних наслідків для свого життя. Ідея справжньої української самостійності –  найголовніший мотив його політичної діяльності. Він дотримав свого слова, яке дав на Володимирській гірці, закінчивши Київський університет: все своє життя боровся за Україну. Тільки за це він гідний найвищої шани від нас, українців.

Ольга ЖАРЧИНСЬКА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *