Цікаво знати

Церква Урнеса – найстаріша не лише у Норвегії, а й Європі

Дерев’яна церква Урнеса (Urnes Stave), побудована у XII столітті, є зразком традиційної скандинавської дерев’яної архітектури. У ній поєднані сліди кельтського мистецтва, традиції вікінгів та романські просторові структури. Вона знаходиться в Норвегії у Орнесі уздовж Лустрафйордену, графство Согн-ог-Фьордан.

Такі церкви – найскладніша дерев’яна архітектура, типова для Північної Європи від періоду неоліту до середньовіччя. Церква Урнеса або Ставкірке – одна із перлин Норвегії, що внесена у 1979 році до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це найстаріша дерев’яна церква в Європі.

Християнство прийшло до Норвегії наприкінці 900-их років і стало офіційною релігією у 1020 році. До того часу вікінги поклонялися скандинавським богам у високих прямокутних будинках з дерев’яними балками. У Норвегії кам’яні церкви, як правило, будувалися у великих містах, тоді як дерев’яні – у селах і менш населених районах. У середні віки тут налічувалося майже 1000 дерев’яних церков та 271 кам’яна.

Урнеська церква побудована за планом довгої базиліки, на зразок середньовічних християнських, з циліндричними колонами та напівкруглими арками всередині. Північний портал містить прикраси, що походять з норвезької міфології. Урнеська церква прикрашена фігурами тварин, на крилах деяких зображені змії. На вівтарі виставлений канделябр дванадцятого століття у вигляді корабля вікінгів.

Стіни робили з дерев’яних дощок та великих ялинових колод (посохи), що підтримували дах. Вони були надзвичайно міцними.

На жаль, такі церкви були дуже вразливі до пожеж. І на даний час в Норвегії їх залишилося всього 28, з яких Урнес – одна з тих, що добре збереглася. Археологи виявили залишки трьох більш ранніх церков на тому ж місці, одна з яких датується 950 роком.

У невеликих селах церква була найважливішою будівлею та предметом місцевої гордості. Деревина для будівництва церков перевозилася на човнах вгору фьордами. Це були на той час основні транспортні шляхи.

Цікаво, що дерев’яні норвезькі церкви за своїм стилем та архітектурою дуже близькі до закарпатських і гуцульських.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *