Духовність

Скельний монастир Успіння Богородиці, якому тисяча років, у Немеї

Монастир на прямовисній скелі гори Поліфенгос в Немеї (Коринфія) греки називають візантійським діамантом або ще Діва на Скелі. Він був зведений в честь Успіння Богородиці.

Всередині печери залишилися руїни невеликого храму. У південній частині скелі теж є руїни унікального середньовічного поселення, залишки якого свідчать про те, що будинки тут розташовувалися впритул один до другого, а біля основи скелі зберігся резервуар з водою для потреб жителів. На вершині Поліфенгосу – руїни і масивна стіна з бійницями. Ця невелика фортеця контролювала вузький вхід в Немею.

Свята ікона монастиря зберігається у подвір’ї Святого Афанасія. Її називають Богородицею Страстей. Справа та зліва й зверху на іконі зображені ангели на колінах, що несуть символи Страстей. На ній написано “Невинна Діва”.

За переказами, у 1936 році в монастир прийшли розбійники, аби його пограбувати. Один із них хотів знищити ікону, розстрілявши її. Кулю знайшли у правій руці Діви Марії, яка плакала. Це клеймо від кулі зберіглося до сьогодні.

Фреска над престолом зображує Христа, але в чотирьох вуглах, натомість чотирьох євангелістів, зображені тварини. Руїни старої церкви Панагія на Скелі всередині печери – надзвичайне видовище. Це кафолікон (головний храм) старого монастиря. На скелястій стіні знищеного храму збереглися унікальні фрески, які відносять до XI чи XII століття. Серед них виділяється ікона святого Георгія. Деякі історики вважають, що тут знаходилася єпархія Поліфенгос, яка згадується з 1292 до 1458 року – тоді замок завоювали турки. Поствізантійський монастир Панагія на Скелі збудували після зруйнування поселення Поліфенгос, втиснувши його на східному боці монолітної скелі.

Місцева легенда розповідає, що на місце, де він зведений, впав хлопчик Леонтій, якого знайшли живого й неушкодженого. Маленька церква монастиря була збудована саме на тому місці. Проте коли це було, невідомо, адже архіви спалені у 1770 році турками. Збереглись лише ікони іконостаса, деяке священне начиння і мідна кругла печатка монастиря. На ній зображена Діва Марія, що тримає на руках Ісуса, і надпис “Монастир Панагії Поліфенгейської Скелі 1633”. Богородиця на Скелі прославилася з початку XIX століття і до часів Іона Каподістрії, а в роки революції теж не раз послугувала грекам надійним прикриттям.

Поруч із входом в монастир знаходяться відомі сходи із 70 сходинами і багатьма поворотами, які піднімаються вертикально по скелі і закінчуються невеликим вимощеним балконом. У багатьох місцях ще є стіни і бійниці. Кімнати ледь освітлені й з’єднуються міжкімнатними дверима. Дах камінний зі склепінням в катакомбах. Собор монастиря посвячений Успінню Пресвятої Богородиці – це проста базиліка із кам’яним склепінням-дахом зовні покрита черепицею. Дах дістає до висоти печери, яку вмонтували в головну церкву. Це типова архітектура для багатьох печерних церков.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *