Цікаво знати

Шибам – місто найдавніших глиняних хмарочосів

У віддаленій пустельній долині Хадрамаут в Ємені знаходиться унікальне місто-фортеця Шибам з найстарішими в світі 500-річними хмарочосами. Що робить його особливо вражаючим, це те, що воно органічно поєднується з відкритою пустелею.

Ці 500-річні хмарочоси – свідчення винахідливості давньої цивілізації. Унікальна архітектурна спадщина Шибама є прикладом традиційного способу життя народу Хадрамі. Історія стародавнього міста походить від доісламського періоду. Перший відомий напис про місто датується III століттям нашої ери. Названий на честь короля Шибама бін Харіта ібн Саби, Шибам став столицею Хадрамаута після руйнування більш ранньої столиці Шабви.

Цікаво, що під містом знаходиться інше поселення, яке було частково змито потужними повенями десь у 1533 році. Перші поселення в Шибамі належать до XIII століття. Залишки тієї епохи все ще існують у вигляді безіменного замку в обнесеному муром місті. Проте П’ятнична мечеть усередині міста ще старша, кажуть, що вона збудована у IX-X століттях. У XX столітті це було одне з трьох великих міст султанату Куаїті.

Хоча Шибам існує близько 1700 років, більшість знакових будинків міста датуються XVI століттям. Унікальна архітектурна цінність Шибама є одним з кращих і ранніх прикладів містобудування, в якому використовувалося будівництво багатоповерхових вертикальних споруд. І архітектурний стиль 500-річних хмарочосів, і дизайн міста не схожі ні на що інше в Ємені.

Деякі будівлі мають висоту понад 30 метрів. Будинки щільно розташовані на невеликому пагорбі. Перші поверхи без вікон використовуються для зберігання худоби та зерна. Проте найвищі рівні зазвичай є загальними поверхами для проживання. Загалом вони заввишки від 5 до 11 поверхів. На кожному поверсі – одна чи дві кімнати. Крім того, середні поверхи призначені для людей похилого віку та для спілкування. Найвищі поверхи відведені молодим сім’ям.

Шибам розташований на скелястій височині, що захищає його від повеней, зберігаючи при цьому близькість до його основних джерел води. Оборонний характер міста проявляється в тому, що воно побудоване за фортечною стіною. Очевидно, це була найвища точка огляду, з якої було видно наближення ворогів. Про це свідчить висота стіни, що оточує місто, яка коливається від 6 до 9 метрів.

Більше того, є лише одна головна брама до міста. Коли вона закрита, це ізолює місто від зовнішнього світу.

Щоб захистити будівлі від дощу та ерозії, стіни необхідно регулярно підтримувати, наносячи на них свіжі шари глини. Не менш важливо відзначити, що зовнішня поверхня цих будівель пофарбована вапном. Вапно має високу відбивну здатність у порівнянні з іншими матеріалами. Будинки увінчані плоскими дахами, оточеними парапетами, що утворюють тераси. А вузькі вулички та відкриті площі посилюють циркуляцію повітря на рівні міста. Таким чином архітектура Шибама розкриває цілісний підхід до містобудування. Він адаптований до клімату та соціальної структури міста. Глиняна цегла дешева, міцна і легко доступна. Місто було побудоване на родючій землі, що оточує місто.

З історичної точки зору ці 500-річні хмарочоси є неймовірними зразками інженерних можливостей. Шибам – це свідчення здатності людства адаптуватися до найнебезпечніших умов довкілля. Заплановане ЮНЕСКО впровадження систем водопостачання, підземного електропостачання, телефонних кабелів та оновлення системи каналізації було зупинене, щоб забезпечити збереження унікальної історичної цінності цього пустельного міста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *