Цікаво знати

Печерному місту Матера в Італії 9000 років!

Сассі-ді-Матера – стародавнє печерне місто на півдні Італії, якому 9000 років! Заселення природних печер біля Матери почалося з доісторичних часів і тривало протягом тисячоліть до середини ХХ століття. Матеру ще називають підземним містом.

Неймовірним здається той факт, що зовнішній вигляд скельних будинків та традиції примітивного побуту в цьому забутому богом місці на півдні Італії протягом останніх двох тисяч років залишалися абсолютно незмінними. Це одне з найдавніших міст світу з найунікальнішою архітектурою та ландшафтом. Сприятливий клімат та наявність захищеного житла, створеного самою природою, стали основними причинами розвитку особливої ​​екосистеми, що зберігалася не століттями, а тисячоліттями.

Природні печери на схилах скелястої ущелини, утворюювали два підземні квартали Сассо-Кавіозо та Сассо-Барізано. Примітивні будинки, вирубані в скелі, жителі Матери здавна називали просто “сассі”, що в перекладі означає “каміння”. Збудувати будинок у кам’яному місті не становило особливих труднощів. У туфі видовжували приміщення, а з видобутого під час роботи каміння, споруджували зовнішню стіну з єдиними дверима і вікном. Поступово до скельного житла стали прилаштовувати наземні приміщення, таким чином утворювалися коридори і нові кімнати, що покращували умови побуту. Пік скельного будівництва припав на IX століття, коли в печерних будинках, а їх уже налічувалося понад 3000, проживало близько 15000 чоловік.

Криві маленькі вулички з арками та балконами проходили по дахах будинків нижнього рівня. Тут, на дахах, розміщувалися городи та висячі сади, які давали врожаї завдяки унікальній системі водопостачання. Іноді тераси над будинками служили цвинтарем, і всупереч традиціям живі знаходилися під землею, а мертві – на поверхні.

Унікальне поселення Сассі-ді-Матера не змогло б існувати без води. Збір та розподіл води продумані та організовані з моменту заснування скельного міста. Вся система полягала в безлічі різних за розміром кам’яних цистерн та водовідводів, що пролягають між ними. Один із найбільших резервуарів для води знаходиться під площею Вітторіо Венето. Висота стін у ньому – 15 метрів і всередині його навіть проводять екскурсії на човні. З неї каналами та жолобами вода стікала вниз, потрапляючи в цистерни, розташовані в підлозі на кухні кожного будинку. При переповненні сховищ вода трубами переливалася в запасники від одного сусіда до іншого. Періодично в цистерну залазила дитина і чистила її від брудних домішок.

Стиль життя, що складався тисячоліттями, зберігся в Сассі-ді-Матері аж до середини XX століття і, можливо, проіснував би ще, якби не шум, піднятий в пресі. У своїй знаменитій книзі “Христос зупинився в Еболі” Карло Леві яскраво описав картину злиднів та антисанітарії, в якій продовжували жити його сучасники в Матері. Книга перекладена 37 мовами, в 1979 році режисер Франческо Розі зняв за нею художній фільм. В 1952 році був виданий урядовий указ про переселення всіх жителів Сассі в сучасні райони Матери. І якщо багато міст-примар в Італії спорожніли внаслідок природних причин, то переїзд з печерного житла мав більш примусовий характер і розтягнувся на цілих 20 років. Тільки крайні заходи та замуровані входи в будинки змусили людей залишити місто у скелях.

У 1993 році ЮНЕСКО визнало скельне місто з його унікальною системою водопостачання надбанням людства та взяло під особливу охорону. Історичний центр Матери перетворився на туристичну мекку. Сьогодні престижні готелі та ресторанчики оснащені водою та електрикою, а також інтернетом та супутниковим телебаченням, що не заважає отримувати неповторні відчуття перебування в атмосфері стародавнього скельного міста. Закон забороняє будь-які перебудови в історичному центрі, що дозволяє зберігати колорит Сассі-ді-Матера та його унікальні будинки майже в первозданному вигляді.

Світову популярність місцевості приніс фільм Мела Гібсона “Страсті Христові”, знятий у Матері та місті-примарі Крако у 2004 році. Тут знімали також фільм у 1964 році “Євангеліє від Матвія”. Сьогодні Матера, де проживає 60 тисяч населення, є процвітаючим містом з багатьма підприємствами, тавернами та готелями, а його краса буквально заворожує тисячі відвідувачів щороку.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *