Історія

Лист Ейнштейна Рузвельту

Побоюючись, що нацистська Німеччина розпочала розробку атомної зброї, 2 серпня 1939 року німецький фізик Альберт Ейнштейн, проживаючи на той час в Нью-Йорку, написав листа президенту США Франкліну Рузвельту із закликом негайно почати працювати над створенням атомної бомби.

Ейнштейн, пацифіст за переконаннями, написав його під впливом обговорення серйозної проблеми з іншими фізиками-емігрантами: Лео Силардом, Юджином Вігнером і Едвардом Таллером, котрі були занепокоєні бездіяльністю США. Загроза появи у Німеччині нового виду зброї стала особливо реальною після захоплення нею уранових родовищ у Чехословаччині.

За порадою фізиків Рузвельт організував Дорадчий комітет у справах урану, але не виявив великого інтересу до проблеми розробки ядерної зброї, оскільки на той час ймовірність її створення була незначною. Ситуація змінилась за два роки, коли фізики Отто Фріш та Рудольф Пієрлс, які переховувались від німців у Великій Британії, зробили підрахунки критичної маси урану і з’ясували, що ядерну бомбу можна справді виготовити, адже вона має достатні розміри для транспортування її бомбардувальником.

У червні 1942 року президент Рузвельт створив Урановий комітет, котрий прийняв секретну американо-британську атомну програму, відому під назвою “Манхеттенський проект”. Керівником проекту створення атомної бомби став американський фізик-теоретик з Каліфорнійського університету в Берклі Роберт Оппенгеймер. Ейнштейн у цій програмі участі не брав.

Ейнштейн і Рузвельт, 1933 рік

Центральним завданням науковців та інженерів, які на виконання проекту отримали від 2 мільярдів долларів США, було отримання збагаченого урану. Задля цього в штаті Нью-Мексико звели Лос-Аламоську лабораторію, а в місті Окрідж штату Теннесі збудували велетенський завод, поставивши за мету отримати результат до червня 1944 року.

16 липня 1945 року в пустелі штату Нью-Мексико провели успішне випробування першої у світі атомної бомби. А через три тижні, незважаючи на протести і заперечення як всесвітньо відомих вчених (Нільс Бор, Джеймс Франк, Лео Сцирлард та інші), так і авторитетних військових — генерала армії Дуайта Ейзенхауера, адмірала Честера Німіца, генерала Дугласа Макартура, дві подібні бомби були скинуті на японські міста Хіросіма і Нагасакі, що привело до смерті більше 200 тисяч людей.

Ейнштейн виступив з протестом проти застосування зброї масового знищення до невійськових об’єктів і після війни неодноразово закликав до міжнародного контролю над атомною зброєю.

Цікаво, сам запропонував зробити атомну бомбу і сам протестував проти застосування…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *