Цікаво знати

Композиції Баха вирішували проблему безсоння

Йоганна Себастьяна Баха світ знає як одного із найвидатніших композиторів, особливо органної музики. Але його життя переповнене іншими цікавими фактами.

У зв’язку з переходом на Григоріанський календар дата народження композитора залишається дискусійною: 21 чи 31 березня?

Родина Йоганна Себастьяна з діда-прадіда – музиканти. У самого композитора було 20 дітей! З тих, хто дожив до повноліття, принаймні, п’ятеро стали композиторами. Син Карл Філіпп Емануель написав, що «починаючи з засновника династії Вейта Баха, сім поколінь його нащадків присвятили себе музиці».

1705 року двадцятирічний Бах пройшов 450 кілометрів з Арнштадта в Любек, щоб послухати концерт знаменитого органіста Дітріха Букстехуде. Давати уроки молодому композитору органіст погодився при одній умові: той одружиться на його доньці. Бах не погодився і довелося повертатися назад з нічим.

Баха знали як емоційного та нестриманого, що міг використати й кулаки. 1708 року він отримав роботу придворного музиканта у герцога Саксен-Веймарського. Хоча його не повідомили, що матиме і додаткову роботу, він її виконував, сподіваючись отримати посаду капельмейстера. Коли через п’ять років її отримав син колишнього капельмейстера, композитор розлютився і покинув роботу. Його кинули у в’язницю на 4 тижні.

Вчені, які досліджували проблеми зі сном, довели, що Гольдберг-варіації мають ефект снодійного. Факти, які збереглися у біографії композитора, підтверджують, що варіації були написані для графа фон Кайзерлинга, який страждав цим недугом.

У 65 років він переніс операцію на очі. Мандрівний лікар Джон Тейлор втиснув катаракту прямо в очне яблуко і виписав краплі з вмістом голубиної крові, ртуті та цукру. Бах осліп і незабаром помер. Згодом від «лікування» цього шарлатана постраждав Фредерік Гендель – він осліп.

І так само достеменно невідомо, чи останки праху Баха поховані на цвинтарі церкви святого Томаса в Лейпцигу. Справа в тому, що його поховали в могилі без розпізнавальних знаків, тому чий прах вирили й перезахоронили – не зрозуміло.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *